top of page
Termal Görüntüleme

 Termografi (termal video / termal görüntüleme) bir kızılötesi görüntüleme çeşidi olup, elektromanyetik spektrumun kızılötesi alanındaki (0.9–14 μm) elektromanyetik ışınımın belirlenmesini sağlar. Termografi; itfaiyecilik, güç hatlarındaki aşırı ısınma alanlarının tespiti ve onarımı, izolasyonda sorunlarının tespiti gibi birçok alanlarda çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

     Termal kamera, genel olarak alanların ve parçaların normal değerinden farklı ısı değerlerini ölçen bir cihaz olup, lens ve algılayıcılardan oluşur. Termal kameralar, ölçümü yapılacak nesneler ile doğrudan teması olmadan sıcaklık modellerini algılama özelliğine sahiptir. İnsanlar tarafından hissedilemeyen ısı değerlerini (IR enerji), bu enerjiye göre meydana gelen renk ve şekiller yardımıyla belirlemeye çalışan bir cihazdır. Bu sayede, büyük problemlere neden olabilecek ancak dışarıdan hissedilmeyen unsurların belirlenmesi sağlanır

     Termal kamera ile ortaya konulan ısı haritalarında (ısı fotoğrafları), nispeten sıcak bölgeler açık renkle, soğuk bölgeler ise koyu renkle anomali vererek ıslaklık teşkil eden bölgelerin belirlenmesi sağlanır. Termal kameralar renkli veya siyah-beyaz olacak şekilde ortamın ısı durumunu yansıtır. Renkli termal kameralarda, ısı skalası maviden sarıya doğru kırmızı rengi kullanarak geçiş sağlar. Bu ısı skalasında mavi renk en soğuk bölgeyi, sarı renk ise en sıcak bölgeyi temsil eder. 

IMG_1528.JPG

Yüksek çözünürlüklü termal görüntüleme

bottom of page